Zalany port w Durbanie

W Afryce w zeszłym tygodniu ogłoszono stan wyjątkowy, powodzie skutecznie zatrzymały funkcjonowanie kluczowego węzła eksportowego, wynikiem tego obarczony problemami jest transport morski i drogowy, ponad 500 osób jest zaginionych, a wielu ludzi czeka jeszcze na ratunek. Na tą chwilę  zgłoszono 158 ofiar śmiertelnych. W Durbanie w Republice Południowej Afryki przez ekstremalne powodzie zginęło 395 cywilów. 

chris-gallagher-4zxp5vlmvnI-unsplash

Ludzie w obliczu katastrofy plądrują benzynę, krokodyle przedostają się do miejsc w których żyją ludzie, tamtejsze cmentarze podmokły, drogi są zniszczone, samochody zalane, a ziemia zaczęła się osuwać i utrudniać ruch drogowy, również drogi dojazdowe do portów. Na zdjęciach które trafiły do wiadomości publicznej widzimy braki w infrastrukturze, zniszczone domy, jak i zalane budynki po sam dach, pourywane mosty i zniszczone drogi na całym obszarze.

Obecne doniesienia

Możemy z tego wnioskować, że cały eksportowany asortyment z Afryki będzie w znacznym stopniu opóźniony, z naszej branży to głownie granity takie jak: Impala afrykańska, Nero Angola, Zimbabwe Black czy Olive green i Monumental Black, a oprócz granitu wszystkie eksportowane metale i towary rolne. Kontenery do przeładunku też do Polski na tą chwilę nie trafią. Zaległości są liczone w tysiącach kontenerów, a minister Pravin Gordhan 19 kwietnie powiedział, że wszystko wróci do normy w ciągu pięciu do sześciu dni. Ciężarówki po 72 godzinach od katastrofy były już wpuszczane do terminali portowych, które działają obecnie z przepustowością rzędu 60 do 100 procent.

Działania rządu

Na szczęście, jak donoszą media,  grupa logistyczna Transnet stopniowo wznawia działalność i działając ze wsparciem Krajowego departamentu przedsiębiorstw publicznych i zainteresowanymi stronami, jak rząd prowincji KwaZulu-Natal, gmina eThekwini i we współpracy z krajowym zakładem energetycznym Eskom zapewnia, że nie ma ryzyka braku paliwa, o który obawiali się mieszkańcy, a wszelkie straty w infrastrukturze sięgają rzędu 674,88 milionów dolarów.

1

Comments are closed.