Kontenery, sytuacja terminali przeładunkowych – korelacja zależności w transporcie morskim

23.03.2022 

Tego dnia mogliśmy zaobserwować niecodzienne wydarzenie w terminalu BCT w GdyniPierwszy raz w historii tego portu wpłynął statek o długości 366 metrów a wraz z nim 13 798 TEU do przeładunku. To o 2 761 TEU więcej względem poprzedniego kontenerowca również spod bandery MSC, tak zwany Cape Akritas wpłynął 29 grudnia 2021 r., a jego pojemność wynosiła 11 037 TEU. Gabaryty MSC Gaia jak i jego wpłynięcie możemy zaobserwować na jednominutowym video, które udostępnia dla nas kanał Gospodarki Morskiej

Przyjęcie takiego statku to wynik inwestycji BCT.

Niestety nie we wszystkich aspektach jest to dobra wiadomość. Przez ilość pracy jaka namnożyła się w porcie załadunki kontenerów na samochody były przerywane, a przewoźnicy kontenerowi mieli problem z wyjazdem z terminala. Czekając w kilkugodzinnych kolejkach po kontener nie mieli pewności czy za chwilę nie zostaną poinformowani o przerwie w załadunkach.

To nie koniec problemów dla klientów i terminali przeładunkowych takich jak Baltic Containers Services, którzy są ograniczeni ramami czasowymi. 

Armator w żadnym wypadku nie chciał przedłużać czasu wolnego demurrage i detention. Co więcej, ilość przewoźników nie była dostosowana do takiej ilości kontenerów. Brakowało możliwości zwiezienia kontenerów na terminal, a przewoźnicy kontenerowi tkwili w ogromnych kolejkach. Dalej idąc pojawiły się kolejne przeszkody. Przy próbie zdawania pustych kontenerów na terminale wyznaczone przez armatorów na tydzień 12. 

BCT był do tego stopnia zapełniony, że przestał przyjmować kolejne kontenery na depot, a dedykowany depot MSC w Gdyni 25 marca 2022 roku podjął decyzję o nie przyjmowaniu pustych kontenerów. Klienci i place przeładunkowe zmuszeni byli do ich wywożenia na terminal DCT lub inny depot w Gdańsku i to w tygodniu 13, co podniosło koszty przeładunków.

Na szczęście dzięki dobrym relacjom z przewoźnikami byliśmy w stanie zapewnić klientom kompleksową usługę unikając kosztów. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam także posłużyć radą dla wielu kontrahentów jak postępować w tej kryzysowej sytuacji.

Zapewniamy, że BCS czuwa i trzyma piecze nad interesami swoich Klientów.

Zapraszamy do współpracy 
Zespół BCS 
tel.531530746

1

Comments are closed.