fbpx

Import kontenerowy FCL

Podwyżki stawek na transport morski

To już drugi rok w którym odnotowujemy podwyższone stawki na import towaru z Chin i z Indii. Armatorzy mocno podnieśli fracht,  za kontener 40’DV z Chin w pewnym momencie musieliśmy płacić ponad 16 000 dolarów, gdzie przed nagłym wzrostem stawek ten sam kontener byliśmy w stanie importować w kwocie do 2 500 dolarów, a przypominam, że frachty przed podwyżkami oscylowały w kwocie  1200-1300 dolarów per kontener 20’DV przy imporcie np. kamienia z Chin.

Frachty i przeładunki obecnie

Ta tendencja utrzymuje się po dziś dzień, mimo, że stawki na morskie kontenery nieznacznie spadły, nadal są przerażająco wysokie i cierpią na tym małe firmy. Wysokie ceny paliwa, wzrost kosztów wszystkich komponentów i usług, a także mniejsza dostępność pracy przy ciężkich materiałach jak granit, drewno, czy stal, mocno odbija się na cenie usługi przeładunku. Przewoźnicy, którzy jeżdżą z kontenerami po Polsce i Ci którzy zwożą nam kontenery z kamieniem z terminali portowych na terminale przeładunkowe, również podnoszą stawki. To trudny okres dla branży kamieniarskiej, budowlanki, jak i firm, które oferują usługi będące częścią łańcucha dostaw, cierpią również klienci końcowi i kamieniarze, którzy muszą zapłacić dużo więcej za wyrób końcowy jakim jest blat, nagrobek czy półprodukt, jakim jest płyta granitowa. Jako drużyna Baltic Containers Services odczuliśmy, że koszt każdej godziny pracy na terminalu znacząco wzrósł i odbił się na opłacalności przeładunków. 

Liczymy na zmianę

Tak samo jak wy po cichu liczymy na powrót lepszych czasów dla kamieniarstwa i powrót wolumenu kontenerowego sprzed dwóch lat, pamiętajcie, że dla nas to też trudny okres, żyjemy w gospodarczym ekosystemie, gdzie ilość naszej pracy zależy od tego ile zamówicie kamienia, drewna, czy stali. Bądźmy dobrej myśli, życzymy lepszych czasów.

 
 
0
Shopping Basket