Import – kolejki, płynność dostaw i sytuacja międzynarodowa

Jako BCS chcielibyśmy dziś znowu poruszyć temat kontenerowego transportu morskiego.  

Od dłuższego czasu obserwujemy znaczne zmiany jeśli chodzi o fracht, poruszaliśmy ten temat w poprzednim artykule, a jak wiemy  cena jest jednym z głównych czynników determinujących wiele współczynników w naszych firmach. W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć temat logistyki kontenerowej, czyli płynności dostaw.

Relacje z armatorami – co z kontenerami 

Doszliśmy do momentu, gdzie na przydzielenie miejsca na statku, samego kontenera, a także na potwierdzenie bukingu, musimy czekać w kolejce, a same bukingi są potwierdzane na coraz późniejsze statki. Co więcej ilość przeładunków w portach pośredniczących znacznie wzrosła i wydłużyła transit time dla wielu kontenerów. Terminy są zachwiane, płynność w firmach to bardzo ważny element wskaźnika jakości obsługi klienta a my tracimy nad nim kontrolę. Każda firma na swój sposób próbuje radzić sobie z zaistniałą sytuacją, gdzie kontener to nie tylko towar, ale jego termin, klienci i możliwości.

 

Decyzje i ich konsekwencje

Lidl inwestuje we własne statki, by utrzymać płynność dostaw na wysokim poziomie, co więcej wniosek w Europejskim Urzędzie znaków towarowych został już złożony i niedługo pojawi się nowy armator Tailwind Shipping Line. Niestety nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na tak dalekosiężne kroki, a każdy jest narażony na te same przeszkody. Dodajmy do tego jeszcze długie i uciążliwe prześwietlanie przelewów międzynarodowych jakie obserwujemy przy płatności za towar, przed odprawą kontenera. Kolejki po wywóz kontenera z portu, przepełnione depoty, zamykanie portu ze względu na pogodę  –  mamy ciekawy miszmasz w łańcuchu dostaw. 

Małym firmom możemy doradzić wybór dobrego spedytora z dużym zapleczem doświadczenia, takiego, który wie co robić w kryzysowych sytuacjach i jak skutecznie bukować kontenery, a co najważniejsze, oczywiście wybór najlepszej firmy przeładunkowej jaką jest Baltic Containers Services. Pamiętajcie, jak sobota to do lidla, jak kontener to tylko BCS. 

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy

Zespół BCS

 

0

Comments are closed.